Aktualności

„Polska jako lider Europy Środkowej” – konferencja międzynarodowa

1 gru 2023

Podziel się tym wpisem

Mamy zaszczyt zaprosić  konferencję naukową„Polska jako lider Europy Środkowej”, która rozpocznie się w sobotę  2 grudnia w Copernicus Center w Chicago  poświęconą przywódczej roli Polski w regionie. Ujawniła się ona zwłaszcza po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Okazało się wtedy, że po pierwsze to Warszawa, a nie Berlin, Paryż czy Bruksela, miała rację, przestrzegając przed rosyjskim imperializmem oraz zbytnim uzależnieniem energetycznym Europy od Moskwy, po drugie zaś Polska stała się kontynentalnym liderem, jeżeli chodzi o skalę pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. Stała się przy tym bezpiecznym schronieniem dla setek tysięcy uchodźców wojennych oraz głównym centrum logistycznym pomocy zbrojnej dla Kijowa. Warszawa rozpoczęła też proces rozbudowy nowoczesnego wojska, które w ciągu najbliższych lat ma zostać najsilniejszą i najlepiej uzbrojoną armią w tej części Europy. Tym samym nasz kraj staje się nie tylko kluczowym państwem wschodniej flanki NATO, lecz także głównym gwarantem bezpieczeństwa w całym regionie. Ta rosnąca rola wzmacniana jest również przez sukcesy ekonomiczne, które sprawiły, że w ciągu ostatnich kilku lat Polska (mimo pandemii koronawirusa, wojny za sąsiednią granicą i paneuropejskiej inflacji) stała się najszybciej rozwijającą się gospodarką w strefie OECD. W tej sytuacji Warszawa w wielu stolicach postrzegana jest jako naturalny lider Europy Środkowej.

Niezwykle ważnym czynnikiem budowania międzynarodowej pozycji kraju jest jego zdolność budowania sojuszy i koalicji. W przypadku Polski szczególnie znaczącymi partnerami są Stany Zjednoczone oraz kraje regionu należące do Inicjatywy Trójmorza. Tym właśnie strategicznym zagadnieniom poświęcona będzie konferencja naukowa „Polska jako lider Europy Środkowej”, w ramach której odbędą się dwa panele z udziałem uznanych ekspertów z Polski i USA.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Trójmorze oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, zaś partnerami merytorycznymi są Copernicus Foundationon oraz Polsko – Amerykańska Agenda Fundacji Kopernikańskiej. 


Wstęp wolny. 

  • Moderator sesji – Daniel Pogorzelski, Komisarz w Wydziale gospodarki wodnej metropolii chicagowskiej
  • dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki
  • Piotr Semeniuk, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa
  • Edukacji i Nauki
  • Grzegorz Górny – Prezes Fundacji Polska Wielki Projekt oraz Stowarzyszenia Trójmorze
  • Krzysztof Żółtek – Doradca finansowy w Bank of America Merrill Lynch, Sekretarz Generalny Związku Podhalan w Północnej Ameryce
Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości
ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa

biuro@crp.org.pl

NIP 1132998160
REGON 383361468
Konkurencyjność polskiej gospodarki i jej perspektywy w stosunku do strefy euro w świecie post-kryzysowym wraz z oceną skutków politycznych dla Polski.
CRP © 2024